Търсене
Close this search box.

Силата на чуждите езици – научни открития за въздействието върху мозъка

silata-na-chuzhdite-ezitsi-nauchni-otkritiya-za-vazdeystvieto-varhu-mozaka-img

Усвояването на най-малко един чужд език безспорно е не просто желателно, но и почти задължително в наши дни. То помага за по-лесното намиране на добра работа, за откриване на нови приятели и полезна информация по различни теми, при пътуване в чужбина и др. Но освен необходимо, то е и полезно, защото тренира мозъка, като го кара да бъде по-гъвкав и да учи по-лесно, възприемайки новите лексикални системи.

Известно е, че когато някои процеси се повтарят достатъчно често, мозъкът се опитва да ги автоматизира, а успешната им оптимизация е причина да се отделят хормони на щастието. Такъв е примерът с гледане на любими сериали, механично повтарящи се движения при творчески занимания, свирене на музикален инструмент и други подобни.

Изучавайки чужди езици, ние сме по-щастливи и удовлетворени, понеже обогатяваме опита си, емоционалния си речник, кръгозора си и като цяло – разбирането си за живота. Но най-важното е, че увеличаваме значително способностите на мозъка да задържа информация, подобрявайки неговата памет.

Как ученето на чужди езици подобрява мозъчните функции и креативността?

Според множество научни изследвания изучаването на чужд език като процес предизвиква мозъчна стимулация и поради по-разнообразните езикови понятия се променя и сензориката на тялото. Така допълнителните компоненти на общуването, които се обработват от слуха и зрението, се възприемат по-лесно.

Мозъкът има способност да се ориентира между майчиния и чуждите езици от най-ранна възраст и дори малки деца съумяват да общуват на няколко езика. Освен това при двуезичие или многоезичие мозъкът се мобилизира да образува нови невронни връзки.

Проучванията на невролингвистиката за отношението между памет и езици показват, че езиковите упражнения, свързани с изучаването на чужд език от възрастни хора, провокират умствена дейност с ненадминат интензитет. Мозъкът се обучава непрекъснато, а ефектът е предпазване от деменция.

Подтикването на мозъка да образува нови невронни връзки чрез изучаването на езици повишава неговата пластичност. Той има висока способност за адаптация, което помага за по-креативно мислене. Разширяването на речниковия запас, възможността за досег до нови култури и различни начини на мислене водят до по-умелото използване на езика и по-ефективното вземане на решения поради подобрената когнитивна гъвкавост.

Научни изследвания за въздействието на многоезичието върху мозъка

Част от хората говорят само на един език – майчиния. Има и други, които знаят няколко езика поради това, че родните езици на родителите им са различни. Масово обаче досегът с чужди езици започва в училище, университета, усвоява се и се усъвършенства благодарение на езиков курс или по друг начин.

Науката отдавна търси доказателства за това как се отразява знанието на няколко езика върху мозъка. В едни от последните изследвания, проведени от Университета на Вашингтон в Сиатъл, става ясно, че тези, които владеят свободно повече езици, отговарят на въпроси по-бавно. Това не означава обаче, че са по-глупави от знаещите само един език. Просто в техния мозък се съхраняват два или повече „речника”.

След като на участниците в експеримента били показани различни изображения, които трябвало да отнесат към определена дума, на многоезичните им било нужно повече време да изберат съответната картинка, докато това било по-лесно на говорещите един чужд език.

Изводът на учените е, че при многоезичието разпознаването е забавено, но невропластичността е значително по-добра. Промените в мозъка зависят и от езиковия опит и т.нар. „потапяне“ в повече езикови среди, въздействащи по-силно върху мозъка и структурните му характеристики.

В хода на редица изследвания са доказани предимствата на полиглотите пред владеещите само един език. Техните умствени способности са по-развити, защото поддържат активност на няколко лексики. Също така се открояват и с по-развито въображение, а понеже общуват с много хора от различни среди, те проявяват повече емпатия, разбиране и обективизъм.

Връзката между изучаването на езици и паметта

Една от най-съществените ползи да се учи чужд език е, че се подобрява способността за запаметяване по различни начини като:

  • усвояване на лексикален състав от думи;
  • запомняне на граматични и синтактични правила;
  • повторение на нови думи и структури;
  • използване на мнемонични техники;
  • включване на асоциативно обучение и др.

Мозъкът, подобно на мускулите, също може да бъде трениран, а ученето на език е много добро и ефективно упражнение. Знаещите няколко чужди езика запомнят по-добре последователност на предмети и събития, а и се ориентират далеч по-добре в непознати ситуации. Известно е, че ако човек говори един чужд език, вече е запознат с механизмите за овладяване на сложни лексикални структури и може много по-лесно да научи и друг.

Развитие на когнитивната гъвкавост чрез многоезичие

Наред с усъвършенстване на умствените показатели, изучаването на чужди езици допринася и за намаляване на риска от спад на познавателните умения с напредване на възрастта. Много изследвания доказват редица когнитивни ползи от многоезичието, като например:

  • подобрено внимание и концентрация поради необходимостта да се обръща внимание на детайлите при изучаването на думи, правила и др.;
  • укрепване на паметта;
  • развити умения за решаване на проблеми, изискващи критично мислене за езикови структури и употреби;
  • увеличаване на способността на мозъка за справяне с няколко задачи едновременно.

От обучаемите в чужди езици се изисква да могат да превключват безпроблемно между езиковите умения говорене и слушане, писане и четене. Понеже езиковото обучение изисква поставяне на цели, приоритизиране на задачи и самонаблюдение на напредъка, това помага за формиране на навик за планиране, организиране и изпълнение на цели в ежедневието.

Увеличени когнитивни способности имат и хора, които учат и използват активно втори или трети чужд език на по-късна възраст. Двуезичният или многоезичен мозък е по-зает в различни свои части, което го ангажира по продуктивен начин и забавя стареенето му. Упражняването на специфични мозъчни области увеличава дебелината на мозъчната кора и плътността на сивото вещество.

Когнитивната гъвкавост може да окаже положително влияние върху редица области от живота като например за академично и професионално представяне. Тя позволява разнообразни подходи към проблемите и обмисляне на нови решения.

В допълнение към ползите от многоезичието за мозъка трябва да споменем и че ученето на чужд език на всяка възраст носи радост и удовлетворение от постигнатото и повишава културното съзнание. Учейки чужд език, ще навлезете в друг свят, различен от вашия, и ще откриете нови интересни и вълнуващи знания.

Ако вече сте готови с решението си какъв чужд език ще изучавате, в Езикова школа Omega ви очакват опитни преподаватели, които ще направят пътуването ви в неговата вселена бързо, лесно и ефективно.

Разберете повече за предлаганите езикови курсове и формите на обучение на Omegals.bg.

© 2024 Всички права запазени | Езикова школа Омега

Заяви безплатна консултация!
Изпратете бързо запитване