Не веднъж сме имали възможност да споменем, че във всеки език има едни малки неизменяеми думи, без които изреченията ни нямаше да имат смисъл. Да, това са предлозите! Тяхната функция в английския език е същата, както и на български – нека да си припомним:
Какво са предлозите
Те свързват частите на фразата като изразяват определени отношения между субектите, например местоположението им един спрямо друг, посоката на движение или позицията им във времето. Обикновено след предлога стои съществително име или местоимение. Те могат да свързват и изречения, не само думи, но днес ще ги разгледаме само като част от изречението. По-специално ще се спрем на три от най-използваните в английския – „in“, „on“ и „at“.
Има ли някаква специфична логика в използването им
Както вероятно сте се досетили от казаното по-горе, можем да разделим предлозите на няколко категории според предназначението им. Това обаче не винаги ще ни даде яснота кой точно да използваме в определена ситуация. Объркването идва от факта, че тези три – „in“, „on“ и „at“, могат да бъдат използвани както като предлози за място, така и за време. Тогава въпросът е – Как да ги различим и да се научим да ги използваме правилно? Нека разгледаме малко примери, това е най-добрият начин да си обясните употребата им и едновременно с това да създадете автоматизъм, за да не се налага да мислите всеки път, когато конструирате изречение.
- „IN“, „ON“ И „AT“ КАТО ПРЕДЛОЗИ ЗА ВРЕМЕ
- „IN“ – използва се за векове, години, месеци, сезони и частите от деня:
Christmas is always in December.
We eat pancakes in the morning. - „ON“ – за дните от седмицата, конкретни дати и конкретни празници:
Christmas is on December 25th.
This year Christmas is on Friday.
I have a birthday on New Year’s Eve. - „AT“ – за точно определен момент от време:
Families are together at Christmas time.
We are always together at Christmas dinner time. - „IN“, „ON“ И „AT“ КАТО ПРЕДЛОЗИ ЗА МЯСТО
- „IN“ – със значение “В”, когато искаме да кажем, че нещо е вътре в друго нещо с определени граници, например:
-
- стая, сграда, улица, град, държава – in the kitchen/ Bulgaria/ the street
- книга, вестник – in the book
- кола, такси – in a taxi
- снимка или светът като цяло – in the world
- „ON“ – със значение “НА”, когато говорим за нещо с повърхност:
- когато нещо е закачено/окачено или стои върху тази повърхност – on the wall
- за определена страна (ляво / дясно) – on the left side
- за под на жилище – on the house
- за обществен транспорт – on the bus
- за телевизия, радио – on TV
- „AT“ – със значение “НА”, когато искаме да кажем, че нещо е в определена точка, на конкретно място:
- сграда, спирка, ъгъл – at the station
- познати места – училище, дом, работа, кино, театър – at the cinema
- конкретен адрес- at Vitosha Boulevard
- събитие – at the party
За какво трябва да внимаваме
Когато учите чужд език най-големият капан при предлозите е, да се опитвате да ги преведете на български. Както е видно от горните примери, те често могат да се преведат по един и същ начин, но се използват в различни ситуации. Има и случаи когато на български ще използваме един и същ предлог в две ситуации, но на английски ще трябва да използваме два различни. Затова се опитайте да учите с примери и да запомняте фрази, вместо да превеждате наум. Винаги е добре да имате и с кого да се консултирате, да попитате и да потърсите съвет как най-бързо да усвоите употребата на предлозите. Преподавателите на Езикова школа “Омега” имат още много интересни съвети и упражнения, с които да ви помогнат в трудното начинание. А с достатъчно практика и постоянство, ще овладеете използването им перфектно. Може да разгледате онлайн обучението по английски език, където имате на разположение виртуална класна стая, качествени ресурси и индивидуално отношение.