Всички знаем, че полиглот е човек, който говори повече от един чужди езика. Много е трудно обаче да се дефинира, колко точно чужди езика трябва да владееш, за да се наречеш полиглот. Според някои трябва да са поне два, според други 4, а има дори мнения, че думата означава да говориш свободно поне 4 езика и да разбираш още минимум 6. Може би тези цифри изглеждат плашещо на пръв поглед, но всъщност, това не е толкова трудно постижимо.
Чести комбинации на езици
Езиците от всяка езикова група имат много общи или близки думи, така че ако знаете един добре е лесно да разбирате прилично поне още един или два от същата група. Ако владеете френски, със сигурност ще разбирате в голяма степен например испански и португалски. Същото е и ако знаете български. Дори да не може да ги говорите, със сигурност ще разбирате поне 50 процента от изказвания на руски, македонски или сръбски. Ако пък положите малко усилия и запаметите още няколко полезни думи, граматика и фрази от тези близки езици, става още по-лесно да комуникирате поне на базово ниво с носителите им. Ето няколко примера:
- Славянски езици
- Западно славянски – полски, чешки словашки;
- Южно славянски – български, македонски, словенски, сърбохърватски;
- Източно славянски – руски, белоруски, украински.
- Германски езици
- Северногермански /скандинавски/ – исландски език, фарьорски език, датски език, норвежки език, шведски език;
- Западногермански – английски, нидерландски, немски;
- Романски – френски, испански, португалски, италиански.
Как да ги учите с лекота
- Започнете с най-близкия език;
- Открийте думите, които имат общ корен или са много близки по произношение и значение;
- Открийте сходните граматически конструкции;
- Научете базови полезни фрази, които се използват често;
- Усъвършенстват произношението – това ще ви помогне да се настроите за езика, но и сами да започнете по-лесно да разбирате събеседниците си;
- Изучете спецификите в граматиката – времена, спрежения, предлози.
Ако вече знаете един чужд език и се чудите кой да е следващият, може да намерите полезна информация в тази статия.
Поддържане на добро ниво с времето
Не веднъж сме казвали, че тайната на доброто ниво във всеки език е практикуването му. Няма значение дали владеете един или повече чужди езици, просто ги използвайте. Разбира се, когато говорим за полиглоти, които знаят 3, 4 или дори повече езици е важно да уточним, че практикуването им ще е спрямо степента, в която ги владеят.
- Ако например разбирате руски, но не можете да пишете на кирилица, ще е трудно да го упражнявате като пишете кратки есета, например. Но пък ще е много полезно, ако редовно гледате филми или телевизионни предавания на руски.
- При езиците, които владеете и писмено, най-полезно ще е да общувате с реални хора. Ако нямате възможност да пътувате до съответната страна намерете онлайн приятели.
- Учете всеки ден по една нова дума или фраза, особено в езиците, за които знаете по-малко.
Повече полезни практики може да намерите тук.
Никога не е късно да станеш полиглот, а както се оказва, не е и чак толкова трудно. Изберете чуждия език, който искате да учите и се свържете с Езикова школа “Омега”. А с помощта на нашите курсове, лесно може да усъвършенствате и някои от близките езици.